OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
To, že v Nemecku sa robí aj iná hudba, ako speed metal, nám BURDEN OF GRIEF už ukázali albumom „On Darker Trails“. Svižný death/thrash ošľahnutý severským melodickým vetrom je momentálne v kurze, stačí sa pozrieť na zástupy fanúšikov kapiel ako IN FLAMES, DARK TRANQUILLITY, či SOILWORK. No obviňovať nemčúrov BOG z vypočítavosti, či nebodaj trendovosti, to by bolo veľkým omylom. Ich poňatie metalu sa od predošlého, vyššie spomínaného albumu neveľmi zmenilo, čiže stále má bližšie skôr k starej škole. Obávať sa, že natrafíte na hitovky BOG na nasledujúcej kompilačke Bravo hits 2004/2005 je tým pádom zbytočné (čo sa napríklad o IN FLAMES povedať nedá...).
Už prvé tóny naznačia, že BURDEN OF GRIEF to myslia vážne – produkcia albumu je na vysokej úrovni, po všetkých stránkach vyvážený zvuk vždy poteší. Krátke intro v podaní bubeníka Carstena a kapela mydlí na plné obrátky. Dobre nazvučeným dvojkopákom sa nešetrí, priamočiare riffy striedajú vkusné melodické pasáže, spevák vreští, čo mu hrdlo stačí. Zdá sa teda, že všetko je presne také, ako má byť. Melodika striedaná „náterom“, potom sóličko, krátke spomalenie, opäť „náter“, melodická vyhrávka a tak ďalej. Pre BURDEN OF GRIEF je typické, že sa s tým veľmi nekašlú. Neveľmi komplikované riffy, nekomplikované melódie. Rovnako typické je aj to, že výsledok vďaka umne zostaveným skladbám nepôsobí primitívnym dojmom, skôr naopak. V tomto BOG jasne ukazujú, že hrajú vyššiu ligu. A je to počuť. Hudba príjemne odsýpa, k pomyselnej polovičke albumu tvorenej inštrumentálkou nesúcou názov albumu sa poslucháč dopracuje prekvapujúco rýchlo. Zvyšok nahrávky ubehne podobným tempom, aj keď sa už do uší začína drať istá „plytkosť“. Lepšie povedené, album nemá takú „hĺbku“ ako povedzme „The Gallery“ od majstrov DARK TRANQUILLITY. Nepomáha tomu ani vynikajúci výkon bubeníka, ani spevák, ktorý sa snaží, čo mu hrdlo stačí, ani melodické gitarovo-basové vyhrávky, ani zúrivé riffovanie, ani pekné sóla. Možno práve táto očividná snaha zráža celkový výsledok nižšie. Pri posledných trackoch mám pocit, ako keby chcela kapela prekonať samú seba, ako keby chcela ukázať, že to vie ešte rýchlejšie, tvrdšie a melodickejšie, ako na predošlých skladbách, namiesto toho, aby ponúkla niečo „viac“. Áno, je to veľmi dobrý melodický death/thrash, ale nedokáže prekročiť istú hranicu. Pripomína to besniaceho psa na reťazi, ktorý sa silou mocou snaží zahryznúť do poslucháča, no reťaz nepustí a zuby cvakajú na prázdno.
Každopádne ide o vydarené dielo, na ktorom si dala kapela mimoriadne záležať – od podareného obalu, cez vynikajúci zvuk, až po viac než slušnú hudbu. Dieru do sveta ale pravdepodobne neurobí. V tvrdej konkurencii, napríklad aj najnovšieho počinu od DARK TRANQUILLITY, to bude mať ťažké, no potešiť rozhodne dokáže. A o to aj ide, nie?
Ide o vydarené dielo, na ktorom si dala kapela mimoriadne záležať – od podareného obalu, cez vynikajúci zvuk, až po viac než slušnú hudbu. Dieru do sveta ale pravdepodobne neurobí...
7 / 10
Mike Huhmann
- spev
Philipp Hanfland
- gitary
Ulrich Busch
- gitary
Dirk Buhlmann
- basgitara
Carsten Schmerer
- bicie
1. Disaster And Decay
2. Dead Soul Decline
3. The Nightmare Within
4. Engaged With Destiny
5. Fields Of Salvation
6. Slowly Pass Out
7. Yearning For Salvation
8. The Silent Killing
9. Don´t Fear The Creeper
Fields Of Salvation (2004)
On Darker Trails (2001)
Haunting Requiems (2000)
Above Twilight Wings (1997)
Vydáno: 2004
Vydavatel: Remedy Records
Stopáž: 39:50
Produkce: T. Sauerbrey/T. Hansen
Svedsky melodicky death metal. Ale z Nemecka, co vobec nevadi. Nechyba instrumentalka, ktore ma v tomto zanri bavia, takze Naj. skladba: Fields Of Salvation
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.